CO JE TAEKWONDO-WT

Taekwondo je od roku 2000 olympijským sportem. V Hradci Králové již 8 let působí oddíl Taekwonda v TJ Sokol Hradec Králové. Každý rok nabírá nové členy ve věku 6-12 let do dětského Oddílu olympijských nadějí.

Charakteristika

Taekwondo je staré korejské bojové umění s téměř dva tisíce let starou tradicí, co se dochovaných pramenů týče. V současné době je charakterizováno jako plnokontaktní boj v chráničích. Právě povinné chrániče umožnily, že Taekwondo si zachovalo tvrdost při relativně vysoké bezpečnosti (principielně jako hokej s chrániči a bez nich). Tyto okolnosti spěly k tomu, že v roce 1994 bylo Taekwondo zařazeno mezi olympijské sporty. Jako sport je náročné na fyzickou kondici a technickou přípravu. Dle odborné literatury je Taekwondo mezi bojovými sporty nejtvrdší na přípravu a má nejpropracovanější

techniky nohou. Šampióni v zápasech dokáží zasáhnout soupeře dřív, než on vykoná zamýšlenou techniku. V praxi to znamená, že je Taekwondo i nejrychlejší.

Obrovskou příležitost Taekwondo dostalo, když v roce 1988 Seoul pořádal Olympijské hry. Vznikla nová pravidla, přibyla povinná výstroj – konkrétně chrániče holení, předloktí a hlavy a Taekwondo vystoupilo poprvé na Olympijských hrách. Zatím jako sport ukázkový, přece jen podle mínění představitelů olymp. výboru sport příliš tvrdý pro příští olympiády. Jenomže se ukázalo, že seč tvrdý, tak především díky chráničům velmi bezpečný. A tak bylo Taekwondo 4. 9. 1994 schváleno jako plnohodnotný olympijský sport od r. 2000.

Současnost

V současnosti má Světová federace taekwondo (WTF) 154 členských zemí a více než 20 mil. registrovaných cvičenců. Pořádají se turnaje na všech věkových i výkonnostních úrovních, završované světovými a evropskými šampionáty a světovým pohárem. Vedle šampionátů existuje řada dalších špičkových turnajů, např. v Belgii, Holandsku, Skotsku, Francii, prakticky po celé Evropě. Na prestižní Belgium Open se běžně prezentuje 1200 závodníků (na MS 2003 se sjeli závodníci ze 74 zemí !).

Úroveň Taekwonda za poslední roky rapidně roste, a to díky Olympijským hrám. Systém kvalifikace je neúprosný a tak mnohé země věnovaly na přípravu svých reprezentantů značné částky.

Všech výše zmíněných podniků se účastní také Česká reprezentace, v níž jsou i členové Hradeckého oddílu.

Pravidla

Pravidla jsou jednoduchá – zasáhnout soupeře. Jedná se pochopitelně o tvrdý úder povolenou technikou, do povolené části těla, tj. od pasu nahoru. Za každý takovýto úder dostává bojovník body. Počet bodů je odvislý na použité technice

1 bod zásah trupu pěstí
2 body zásah trupu přímou technikou – kop
4 body zásah trupu z otočky
3 body zásah hlavy
5 bodů zásah hlavy z otočky

Nesmí se útočit zezadu, pod pás a na ležícího soupeře. Existuje soubor napomenutí a trestných bodů, které mohou v celkovém součtu změnit skóre. Vítězí ten, kdo má více bodů. Bodování provádějí 3 bodoví rozhodčí, a to pomocí elektronického bodovacího systému. Jestliže alespoň dva rozhodčí ve stejné době potvrdí závodníkovi bod, je započítán a zobrazí se na monitoru vedle zápasiště. Uprostřed je hlavní rozhodčí, který uděluje trestné body a řídí zápas.

Zvítězit se dá pochopitelně i KO.

Vítěz zápasu postupuje do dalšího zápasu, stejně jako v tenise, až do finále. Může tak během jednoho dne projít až přes 7 soupeřů.

Závodníci bojují 3 kola po 2 minutách, s minutovou pauzou. Děti mají délku i počet kol upravené přiměřeně věku.

Zápasiště má rozměry 8 x 8 metrů.

V současné době je tendence o co největší omezení bodových rozhodčích a tím pádem o maximální vyloučení lidské chyby. Závodníci bojují v elektronických chráničích a body za zásah se započítávají automaticky. Tato zařízení jsou však velmi drahá a používají se jen na těch nejvyšších soutěžích juniorů a dospělých.

Povinná výbava jsou chrániče předloktí, holení, chránič trupu, chránič zubů, suspenzor, rukavice a chrániče nártů.

Účast na všech oficiálních šampionátech je podmíněna ziskem mistrovského stupně, tj. 1. danu neboli černého pásu.

Zkoušky na mistrovské stupně může dělat jen několik lidí v Evropě. Každý nositel prvního a následných danů získá certifikát, jež potvrzuje daný stupeň a je evidovaný ve světové databance v korejském centru Taekwonda – Kukkiwon.

Nejvyšší možný sportovní úspěch je zisk medaile na Olympijských hrách.

Nejdůležitější úspěchy závodníků TJ Sokol

5. místo MSJ 2002 Kréta
9. místo Universiáda 2003 Korea
9. místo MS 2003
5. místo M E2004

Tým

1999 3.místo (z Českých týmů) na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open

2000 Vítěz nejvyšší soutěže Národní liga, 1.místo (z Českých týmů) na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open

2001 2.místo (z Českých týmů) na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open
2002 3.místo (z Českých týmů) na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open
2003 1.místo (z Českých týmů) na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open
2004 1. místo v absolutním pořadí na otevřeném mistrovství České republiky Czech Open

Některé důležité momenty ve vývoji Taekwonda ve světě:

září 1961 – byla založena Korejská asociace Taekwondo
květen 1973 -bylo uspořádáno 1. mistrovství světa. V jeho závěru, 28. 5. byla 19. účastnickými zeměmi založena federace World Taekwondo Federation (WTF)
srpen 1975 – včleněno do Generální asociace mezinárodní sportovní federace (GAISF)
květen 1976 – 1. evropský šampionát v Barceloně, vznik Evropské unie Taekwondo (ETU)
srpen 1983 – Přijato jako oficiální sport na Pan-amerických hrách
listopad 1983 – Přijato jako oficiální sport na Celoafrických hrách
červen 1985 – Přijato jako ukázkový sport na Olympijských hrách od r. 1988
červenec 1986 – Světový pohár
říjen 1987 – 1. MS žen
srpen 1989 – 1. MS juniorů
leden 1990 – Přijato jako oficiální sport na Středoamerických hrách
září 1991 – Přijato jako oficiální sport na Hrách dobré vůle
září 1994 – Přijato jako oficiální sport na Olympijských hrách od r. 2000.
2000 – Olympiáda v Sydney
2004 – Olympiáda v Aténách